Informace k cestování do Itálie a k návratu do ČR

- k cestování do Itálie

Od 16. května do 30. června 2021 platí pro vjezd do Itálie nové podmínky, kde je povolen vstup pouze s
1/ negativním testem RT-PCR,
2/ nebo antigenním testem (provedeným v laboratoři),
obojí ne starším 48h od odběru, s mezinárodním certifikátem k vycestování (vystavuje laboratoř).
Od této povinnosti jsou oproštěny děti do 1,99 let.

Od 1. července 2021 budou platit pro vjezd do Itálie nové podmínky, kde je povolen vstup pouze se "zeleným pasem", který získáte zde: ocko.uzis.cz při splnění jedné z těchto podmínek:
1/ negativní test RT-PCR nebo antigenní test (provedený v laboratoři), obojí ne starší než 48h od odběru. Od této povinnosti jsou oproštěny děti do 5,99 let. Od 01.06. má každá osoba nárok na 2 bezplatné testy PCR a 4 antigenní testy. 
2/ uplynutí 14 dnů od 2. dávky očkování (uznávaná očkování na území Itálie: Pfizer, Astra Zeneca, Moderna a Johnson & Johnson)
3/ pokud jste po prokázaném prodělaném onemocnění COVID 19 (v tomto případě má certifikát platnost 180 dnů od prvního pozitivního testu).

Od 1. září 2021 je "zelený pas" povinný i pro cestování vlakem a trajektem (neplatí pro lodní dopravu v Benátkách). 

Před odjezdem na dovolenou nutno vyplnit:
1/ od 25. května je platný nový digitální formulář k vyplnění. Každý cestující musí před vstupem na území Itálie vyplnit a odeslat digitální elektronický formulář (rodinné příslušníky lze přidat do téhož formuláře), tzv. digital Passenger Locator Form (PLF), který je k dispozici na adrese https://app.euplf.eu/#/     k dispozici v anglickém i německém jazyce
Nezletilé děti mohou být registrovány v jednom formuláři spolu s doprovázející dospělou osobou. Ve formuláři jsou uváděny základní informace o plánované cestě, telefonický kontakt a adresy míst pobytu v Itálii. PLF musí být vyplněn před cestou minimálně 72 hodin - návod v angličtině k dispozici zde
https://www.salute.gov.it/imgs/C_17_pagineAree_5411_6_file.pdf
Po vyhodnocení formuláře obdrží cestující na svoji e-mailovou adresu formulář v PDF a také QR kód, kterým je povinen se v případě kontroly prokázat (přímo ze smartphonu nebo vytištěnou PDF verzí).

Za vyplnění formuláře nenese CK Azzurro žádnou zodpovědnost.

2/ pouze ve výjimečných případech, například při nemožnosti přístupu k potřebné technologii, bude umožněno se i nadále prokázat vytištěným čestným prohlášením (autodichiarazione) - elektronický formulář ke stáhnutí v PDF zde.

POZOR: Povinnost hlásit se na ASL (místní hygienické stanici) byla zrušena
(viz www.mzv.cz ze dne 07.07.2021)
 

- k návratu do České republiky

S platností od 22. června Itálie spadá mezi země s nízkým rizikem nákazy COVID 19 (zelená barva), což znamená, že cestující mohou z těchto zemí do ČR přijet bez jakýchkoliv omezení. Platí i v případě využití autobusové dopravy, kde do 28.06. platila povinnost předložení negativního antigenního nebo PCR testu před zpáteční cestou.

S platností od 09.07.: Po návratu ze "zelených zemí", kam spadá i Itálie, bude muset každý podstoupit antigenní nebo PCR test. Výjimku mají lidé s dokončeným očkováním nebo lidé, kteří prodělali covid v uplynulých 180 dnech. Zároveň platí povinnost vyplnit návratový registrační formulář. Děti do dovršení věku 6 let bez nutnosti testů i příjezdového formuláře.

Zdroj informací

https://www.salute.gov.it/portale/nuovocoronavirus/dettaglioNotizieNuovoCoronavirus.jsp?lingua=italiano&menu=notizie&p=dalministero&id=5483
https://www.trovanorme.salute.gov.it/norme/dettaglioAtto?id=80402
https://www.mzv.cz/rome/cz/viza_a_konzularni_informace/konzularni_informace_pro_italii/informace_k_cestovani_ceska_republika.html
https://www.mzv.cz/jnp/cz/udalosti_a_media/tiskove_zpravy/x2021_07_02_prehledne_nova_pravidla_pro_cestovani.html
https://www.dgc.gov.it/web/ 

 

Aktualizace ke dni 01.09.2021

Pokračováním s prohlížením stránek souhlasíte s použitím Cookies pro Google analytics. Přečíst si podmínky